Príbeh zubra
Príbeh Bison Bonasus
Zubor európsky ( Bison bonasus ) vo voľnej prírode obýva Východnú Európu a v minulosti to bola celá Európa a stredná Ázia. A prečo je to teraz len Východná Európa? Začiatkom 20.storočia zubor európsky vo voľnej prírode vplyvom intenzívneho odlesňovania a neregulovaného lovu vyhynul. Prežil iba v umelých chovoch. Z posledných 30 kusov zubra sa podarilo udržať dnešnú populáciu zubra európskeho – vyše 2000 jedincov. Najväčšia voľne žijúca populácia zubrov žije v Bialowiežskom pralese ( národný park na hraniciach Poľska a Bieloruska ). Niekoľko zubrov žije aj v zubrom obore v Topoľčiankach, ktorý bol založený v roku 1958 a aj v národnom parku Poloniny pri hraniciach s Poľskom kde bolo 19.januára 2004 vypustených do voľnej prírody 5 jedincov zubra európskeho a tiež nesmieme zabudnúť na medzinárodnú spoločnosť na ochranu zubra, ktorá tiež veľmi prispela k rozšíreniu zubra európskeho. No a ako ten zubor vyzerá a čo vlastne je? Obojživelník, cicavec... ? Zubor európsky patrí k najväčším európskym suchozemským živočíchom. Môže dosahovať dížku 2,1 – 3,4 m, chvost má dlhý 30 – 60 cm a jeho hmotnosť je 800 – 1000 km. Má mohutnú zavalitú hlavu ktorú má aj s prednou časťou tela husto osrstenú a na chrbte má výrazný hrb. Zubor sa dožíva v zajatí 27 rokov vo voľnej prírode o niekoľko menej. Živý sa prevažne trávami a bylinami a niekedy aj drevinami a lišajníkmi.
Býva väčšinou v skupinách po 10-15 zubrov ktorá si teritórium označuje odieraním kôry stromov. Zubor európsky mal aj veľa poddruhov ktorý už bohužiaľ vyhynuli. Tu je ich malí popis:
• Zubor európsky nížinný ( Bison bonasus banasus ) žil v Bialowiežskom pralese, okolo roku 1918 bol vyhubený. Súčastná populácia bola vychovaná z jedincov žijúcich v zajatí.
• Zubor kaukazský ( horský ) ( Bison bonasus caucasicus )pôvodne žil v pohorí Kaukaz. Posledný kus bol zabitý v roku 1925.
• Zubor uhorský ( Bison bonasua hungarorum ) pôvodne žil v južných Karpatoch a Sedemhorsku. Posledný kus bol zabitý okolo roku 1790.
• Zubor stepný ( Bison bonasus priscus ) obýval Európu asi 500 000 – 100 000 rokov p.n.l.
• Zubor lesný ( Bison bonasus schoetensis ) preferoval lesné prostredie. Objavil sa asi pred pol milión rokov, vyhynul asi pred stotisíc rokmi.
No, vráťme sa späť k zubrovi európskemu. Zatiaľ sa mu u nás aj v zahraničí darí a vedci a ochranári vravia takto: „ Udržanie populácie zubra a jeho návrat do voľnej prírody je najvýznamnejším európsky úspechom ochrany kriticky ohrozených živočíchov.“ A ešte malá zaujímavosť na koniec. Podľa medzinárodnej dohody o chove zubra sú všetky zubry narodené na Slovensku pomenované, menami ktorých začiatočná slabika je Si.
VAnDA hosekova